Pływanie jest bardzo praktyczną i przydatną umiejętnością, która wiele lat temu stała się dyscypliną sportową. Każdy z pewnością słyszał o niesamowitych korzyściach, które przynoszą regularne treningi w wodzie. Wszystkie style pływackie wprawiają pływaka w dobry nastrój i sprawiają, że sylwetka nabiera atletycznych kształtów. Odkąd pływanie stało się dyscypliną sportową, to w miarę upływu czasu opracowywano różne sposoby poruszania się w wodzie i nazwano je stylami pływackimi. Niektóre z nich są łatwe do opanowania, inne wymagają poznania specjalnych technik. Zatem jakie są style pływackie?

Najpopularniejsze style pływackie:

1. Żabka

Jednym z najbardziej popularnych i lubianych sposobów pływania jest styl klasyczny, zwany potocznie żabką. Choć na pozór pływanie żabką wydaje się banalnie proste, to w praktyce prawidłowe opanowanie stylu klasycznego może zająć trochę czasu. Poprawne pływanie żabką wymaga świetnej koordynacji rąk i nóg. Choć zdecydowana większość niedzielnych pływaków porusza się w wodzie żabką, niewielu z nich robi to w sposób prawidłowy. Największym błędem popełnianym przez pływaków jest unoszenie głowy podczas pływania, ponieważ powoduje to nadmierne napięcie mięśni kręgosłupa. Pływając stylem klasycznym, należy pamiętać o tym, aby w fazie wyleżenia trzymać głowę w wodzie, a następuje faza napędowa, wynurzyć ją pamiętając o synchronizacji z pracą nóg i rąk.

2. Kraul – najszybszy styl pływacki?

Kraul, znany także jako styl dowolny, jest najszybszym stylem pływania. Pływanie kraulem angażuje wiele partii ciała. Dlatego też często poleca się kraula osobom zmagającym się ze zbędnymi kilogramami. Prawidłowe opanowanie stylu dowolnego może zająć trochę czasu, niemniej jednak korzyści płynące z umiejętności poruszania się kraulem w wodzie są nieocenione. Charakterystyczną cechą kraula jest naprzemienna praca ramion, które imitują wiosła. To właśnie one odpowiadają na tempo pływania. Z kolei, które wykonują pionowy ruch nożycowy, mają za zadanie utrzymywać ciało w równowadze. Pływając kraulem, głowa powinna znajdować się w wodzie, a do jej wynurzenia powinno dochodzić wyłącznie w chwili zaczerpnięcia oddechu. Wyjątkiem od tej reguły jest kraul ratowniczy, podczas którego głowa pływaka znajduje się nad powierzchnią wody.

3. Motylek

Prawie wszystkie style pływania odnoszą się swoją nazwą do zwierząt. Nie inaczej jest w przypadku stylu motylkowego, zwanego po prostu motylkiem, delfinem, a w środowisku pływackim, także koniem. Jest to zdecydowanie najtrudniejszy do opanowania styl, którym zwykle pływają tylko sportowcy lub osoby o naprawdę wysokim poziomie zaawansowania. Aby poprawnie wykonywać ruchu charakterystyczne dla stylu motylkowego, pływak musi odznaczać się naprawdę sporą siłą, elastycznością i umiejętnością koordynacji ruchów. Ruchy, które wykonuje się podczas pływania delfinem, przypominają ruchy tego ssaka – stąd też wzięła się jego nazwa. Charakterystyczną cechą tego stylu są koliste ruchy ramion wykonywane nad powierzchnią wody. Pod wodą z kolei odbywa się kopnięcie za pomocą złączonych ze sobą nóg.

4. Styl grzbietowy

Styl grzbietowy jest jednym z niewielu stylów pływania, w którym głowa pływaka uniesiona jest nad powierzchnię wody przez cały czas. Jak sama nazwa wskazuje, pływanie stylem grzbietowym odbywa się na plecach i jest to jedna z najprostszych do opanowania technik. Polega ona na naprzemiennym wykonywaniu ruchów rąk i nóg podczas leżenia na grzbiecie. Podobnie jak w przypadku kraula, prawidłowe pływanie stylem grzbietowym wymaga dość intensywnej pracy nóg. Jest to styl, który wzmacnia mięśnie kręgosłupa i nóg. Poleca się go kobietom w ciąży.

5. Jakie są najstarsze style pływackie? Piesek!

Pływanie na pieska jest najprostszym i najstarszym stylem pływania, szczególnie często praktykowanym przez małe dzieci, które dopiero uczą się pływać. Uważa się, że pływanie pieskiem było znane już w starożytności, a styl opracowano na podstawie obserwacji zwierząt. Technika pływania pieskiem jest banalnie prosta, niemal intuicyjna. Pieskiem pływamy na brzuchu. poruszając rękoma, które zataczają małe kółka, a nogi pracują naprzemiennie, wykonując pionowy ruch nożycowy. Pływanie pieskiem jest bardzo powolnym i mało praktycznym stylem, ale może być świetną zabawą i wstępem do nauki innych technik.

Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *