Istnieje wiele akcesoriów, których zastosowanie pozwala początkującym pływakom lepiej oswoić się z wodą. Jednym z najczęściej stosowanych elementów jest makaron do pływania. Czym jest i jak go odpowiednio wybrać? Dlaczego stosowanie makaronów pływackich na każdym etapie nauki jest bardzo dobrym rozwiązaniem?
Czym jest makaron do pływania?
Makaron piankowy do pływania jest elementem niezwykle przydatnym na każdym etapie nauki. Co ważne, z powodzeniem może być stosowany zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. W zależności od wielu pływaka i potrzeb, makaron może być umieszczany pod pachami lub na brzuchu. Z umieszczania makaronu na brzuchu najczęściej korzysta się przy dzieciach. Makarony pływackie wykonywane są z lekkiej pianki. Dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach.
Choć makaron pływacki to zaledwie kawałek pianki w kształcie walca o średnicy kilku centymetrów, to jednak jest to niezwykle przydatne akcesorium. Może w dość znaczącym stopniu ułatwić naukę pływania. Nie bez przyczyny najczęściej spotyka się makarony piankowe (choć można trafić też na te wykonane z innych materiałów). Jest to materiał charakteryzujący się dużą wypornością. Dzięki temu pomaga unosić się na wodzie, co szczególnie na początku nauki może ułatwić nieco zadanie.
Czym warto kierować się w wyborze makaronu do pływania?
Choć makarony piankowe to zdecydowanie najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechniony typ akcesoriów wspomagających naukę pływania warto wiedzieć, że czasem można spotkać się również z wariantem dmuchanym. Dmuchany makaron do pływania nie jest spotykany często na basenach. Ze względu na to, że zajmuje niewiele miejsca będzie idealnym rozwiązaniem do zabrania ze sobą na wyjazd nad morze czy jezioro. Ze względu na okoliczności zastosowania, dmuchane makarony do pływania wykonywane są z PCV, dodatkowo wzmocnionego nylonem. Takie połączenie materiałów sprawia, że makaron pływacki będzie bardziej odporny na uszkodzenia, o które tak naprawdę przy naturalnych akwenach nietrudno.
W przypadku wyboru makaronu pływackiego istotne znaczenie ma nie tylko materiał z jakiego został wykonany. Równie istotna jest jego długość, która jest dość zróżnicowana i powinna być dopasowana przede wszystkim do indywidualnych potrzeb pływaka. Z oczywistych względów dzieci powinny korzystać ze znacznie krótszych makaronów niż dorośli.
Makarony do pływania różnią się pomiędzy sobą nie tylko wielkością, ale również kolorystyką. Co prawda barwa makaronu nie jest aż tak istotna dla efektywności jego użytkowania, to jednak wiele osób lubi otaczać się akcesoriami w swoich ulubionych barwach.
Wato wiedzieć, że istnieją specjalne łączniki do piankowych makaronów, pozwalające na łączenie ich ze sobą w jedną całość.
Jak nauczyć się wykorzystywać makaron pływacki?
Makarony pływackie powstały po to, by ułatwiać oswajanie się z wodą i naukę pływania na każdym jej etapie. Nie ma przeszkód ku temu, by skorzystać z niego również przy nauce pływania na plecach. Ze względu na konstrukcję makaronu, dla zachowania bezpieczeństwa dzieci, które korzystają z niego, zawsze powinny robić to pod ścisłym nadzorem osób dorosłych. W zależności od sytuacji lub preferencji, makaron do pływania należy umieścić pod pachami lub pod brzuchem. Jeżeli w czasie pływania mają pracować także nogi, najlepszym rozwiązaniem będzie trzymanie pływackiego makaronu w wyprostowanych rękach.
Makaron pływacki będzie niezwykle przydatny nie tylko na początku nauki pływania, przy oswajaniu się z wodą. To bardzo dobre i pomocne rozwiązanie także w czasie doskonalenia umiejętności pływackich. Makaron pływacki ze względu na różnorodność rozmiarów może być stosowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.
Makarony pływackie mogą posłużyć nie tylko do nauki pływania. Swoje zastosowanie znajdą również na zajęciach z aqua aerobiku, mogą się okazać również niezawodnym wspomaganiem doskonałej wodnej zabawy. Mogą być stosowane zarówno na basenach (gdzie są udostępniane za darmo) bądź na naturalnych akwenach wodnych. Na naturalnych akwenach sprawdzą się zarówno modele piankowe, jak i bardziej odporne wykonane z tworzyw sztucznych.
Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!
Zobacz również:
- Okulary do pływania dla dzieci – jakie wybrać?
0 komentarzy