Okulary do pływania dla dzieci są niezbędnym elementem w jaki należy wyposażyć naszych najmłodszych, którzy spędzają czas na basenie. Głównym ich zadaniem jest ochrona oczu przed podrażnieniem chlorowaną wodą. Okulary do pływania należy jednak odpowiednio dobrać do dziecka. Jest to niezwykle ważne, aby nie tylko dobrze chroniły, ale również były komfortowe w użytkowaniu.

Jak dobrać okulary na basen dla dziecka?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ludzka twarz bardzo rzadko jest symetryczna. W związku z czym dość często zdarzają się sytuacje, w których tylko jedna soczewka idealnie przylega do oka. Na szczęście obecnie jest to już coraz mniejszy problem, ponieważ producenci coraz częściej oferują okulary z możliwością regulacji poszczególnych elementów. W przypadku okularów dla dzieci nie tylko dopasowanie odgrywa bardzo ważną rolę, ale również typ zastosowanej soczewki. W związku z tym, że w przypadku najmłodszych bardzo ważne jest pole widzenia. Polecamy wybór modeli, które zostały wyposażone w specjalną powłokę antifog. Zapobiega ona ustawicznemu parowaniu szkieł. Wiele modeli dla dzieci ma zapewniony bardzo szeroki kąt widzenia. Tego typu okulary do pływania dla dzieci bardzo często nazywane są goglami panoramicznymi. Jest to zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie dla najmłodszych, ponieważ ułatwia im prawidłową orientację w przestrzeni w czasie pływania czy wynurzania.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybierając model okularów na basen dla dziecka, warto zwracać uwagę także na zastosowaną uszczelkę. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie taka uszczelka, która jest nie tylko dość szeroka, ale również wykonana z miękkiego materiału. Najczęściej jest to silikon lub guma. Warto, aby przed zakupem dziecko przymierzyło interesujący model. Należy się upewnić, czy wybrany model jest odpowiednio dopasowany do twarzy i wygodny w użytkowaniu. Już na starcie warto odrzucić te modele okularów, które zostały wyposażone przez producenta w uszczelki wykonane z gąbki. Takie okulary, choć w wielu przypadkach będą bardzo wygodne. Będą też niesamowicie nietrwałe i bardzo szybko zajdzie konieczność wymiany ich na nowe.


Wybierając okulary do pływania dla dziecka, warto także zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada regulowany nosek. Dzięki niemu w łatwy sposób można ustawić właściwe rozstaw szkieł. Kolejnym ważnym elementem w okularach do pływania jest pasek. Najczęściej wykonany jest z silikonu lub elastycznej gumy. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tego wariantu, który dziecko bez większych trudności będzie w stanie założyć samodzielnie.

Wada wzroku a okulary do pływania

Dzięki zaawansowanej technologii nawet dzieci, które zmagają się z wadą wzroku, mogą swobodnie poruszać się w basenie. Na rynku istnieją specjalne modele do pływania, które można dopasowywać nie tylko w zakresie wielkości, ale również jakości obrazu. Co prawda są one znacznie droższe od tych zwyczajnych modeli i najczęściej konieczne jest wykonanie ich na specjalne zamówienie. Jednak bardzo często jest to inwestycja na bardzo długi czas pozwalające dziecku w pełni korzystać z radości z aktywności, jaką jest pływanie w basenie.

Okulary pływackie dla dzieci – jak sprawdzić dopasowanie?

Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, warto aby nasze dziecko przymierzyło okulary do pływania. Sprawdź czy okulary zostały właściwie dobrane do kształtu twarzy Twojego dziecka. Jest to niezwykle ważna kwestia. Należy przyłożyć je do oczu, ale bez zaczepiania paska o tył głowy. Jeżeli przysysają się do twarzy i przez chwile pozostają w niezmienionej pozycji, oznacza to, że zostały dobrane w sposób prawidłowy. Łatwo będzie można to rozpoznać po dość charakterystycznym dźwięku. Dzięki nim pływanie będzie bezpieczne i komfortowe.

Maska nurkowa czy okulary pływackie?

Maska nurkowa nie tylko osłania oczy, ale również znaczną część twarzy, przez co wiele osób uznaje ją za znacznie wygodniejszą w użytkowaniu od tradycyjnych okularków. Maski będą doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, które pływają nad morzem czy jeziorem. W przypadku kąpieli w basenie zdecydowanie wygodniejszy rozwiązaniem będzie zastosowanie okularków pływackich.

Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

1 komentarz

Bartosz · 21 czerwca 2023 o 15:36

Właśnie sugerując się tym wpisem, wybrałem odpowiednie okularki dla 4-letniego Syna. Brawo dla Autora! 🙂 Nie mieliśmy szansy przymierzyć okularków stacjonarnie, ale przeszukałem Internet kierując się wytycznymi z artykułu i znalazłem okularki z firmy Finis – model DragonFlys z przyjemnym kolorowym wzorem na piankowej opasce zaciąganej na głowę. Z paru poprzednich modeli musieliśmy zrezygnować, bo w każdej konfiguracji zbyt mocno uciskały małego w głowę. Teraz jesteśmy już po pierwszym całym dniu w basenie i nie chciał ściągać okularków nawet na chwilę (to chyba ich jedyna wada 🙂 ).

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *