Wysokiej jakości płetwy do pływania są sprzętem wykorzystywanym nie tylko przez profesjonalnych sportowców, ale również przez amatorów. W dużej mierze to właśnie dzięki płetwom można w wodzie poruszać się zdecydowanie szybciej i co najważniejsze, można liczyć również na większą zwrotność. W sklepach dostępnych jest bardzo wiele modeli płetw, dlatego też warto dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

Płetwy do pływania – czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że płetwy do pływania należy umiejętnie dopasować do swoich stóp i preferowanej techniki pływania. Nieco inną specyfikę posiadają popularne płetwy do snorkelingu, a zupełnie innymi parametrami charakteryzują się płetwy treningowe.

Twardość i długość ma znaczenie

Jednymi z najważniejszych parametrów płetw do pływania jest oczywiście ich twardość i długość. Jeżeli chodzi o twardość płetw, to oczywiście determinuje ona prędkość, z którą będziemy poruszać się w wodzie. Jak powszechnie wiadomo im twardsze płetwy, tym większe prędkości można osiągnąć. Pamiętać należy jednak o tym, że twarde płetwy wymagają zdecydowanie mocniejszych nóg. Jest to idealny wybór dla tych osób, które chcą poprzez pływanie popracować nieco nad muskulaturą. Płetwy treningowe są wykonane najczęściej ze zdecydowanie bardziej miękkiego materiału, dlatego też jest to najlepszy wybór dla osób uczących się pływać. Miękkie płetwy są doskonałym wyborem nie tylko dla kobiet, ale również dla dzieci. Jeżeli chodzi o długość, to krótkie płetwy zarezerwowane są głównie dla doświadczonych pływaków. Wymagają one dużej pracy mięśni nóg, dlatego też doskonale nadają się do codziennego treningu pływackiego. Płetwy do pływania dla dzieci powinny być nieco dłuższe, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie nabierać prędkości.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje płetw?

Na półkach sklepowych znaleźć można płetwy kaloszowe, które zakłada się na gołe stopy. Przy wyborze płetw kaloszowych warto zadbać o to, aby doskonale przylegały one do stopy, dzięki czemu nie będzie problemów z wlewaniem się wody do wnętrza. Kaloszowe płetwy idealnie sprawdzą się przede wszystkim w zamkniętych zbiornikach. Osoby, które pływają głównie na basenie powinny postawić właśnie na płetwy kaloszowe. Osoby, które wybierając się na wakacje i chcą popływać w morzu, powinny rozejrzeć się z kolei za płetwami paskowymi. Modele tego typu zakłada się na specjalne buty do nurkowania.

Jakie płetwy do pływania dla dzieci?

Praktycznie każdy szanujący się producent płetw do nurkowania ma w swojej ofercie sprzedażowej modele dla dzieci w każdym przedziale wiekowym. Z praktycznego punktu widzenia dla dzieci najlepszym wyborem będą płetwy wyposażone w specjalny system regulacji. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można dopasować płetwy do idealnego rozmiaru stopy dziecka. Wbrew pozorom ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza, że małe dzieci bardzo szybko rosną. Płetwy z regulacją będzie można użytkować nawet przez kilka sezonów, dlatego też jest to jedna z tych inwestycji, która na pewno szybko się zwróci. Porządne płetwy do pływania dla dzieci powinny być również elastyczne, dzięki czemu pływanie nie będzie sprawiać żadnych trudności. Specjaliści dla małych dzieci polecają krótkie i miękkie płetwy, które nie wymagają robienia długich wymachów nogami. Pamiętać należy również o tym, że płetwy dziecięce koniecznie muszą posiadać odpowiednio wyprofilowane dysze. Im więcej dysz, tym oczywiście dzieci będą szybciej pływać w wodzie.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę?

Aby wybrać porządne płetwy, które nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie należy zwrócić uwagę nawet na najdrobniejsze elementy. Wbrew pozorom ogromną rolę odgrywa pióro i zapięcia. Jeżeli chodzi o zapięcia, to producenci oferują nie tylko płetwy z klasycznymi klamrami, ale również modele z zatrzaskami. Wybór konkretnego rozwiązania zależą tak naprawdę od swoich indywidualnych preferencji. Kluczem do sukcesu jest to, aby postawić na solidne zapięcia, dzięki którym płetwy podczas pływania nie zsuną się z nogi. Najbezpieczniejszym wyborem są oryginalne płetwy od renomowanych producentów, którzy mogą pochwalić się dobrą opinią i wieloma zadowolonymi klientami. Czołowi producenci sięgają nie tylko po lepsze jakościowo materiały, ale również po lepsze rozwiązania technologiczne.

Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *