Obawy przed wejściem do wody to czynnik, który sprawia, że wiele osób nigdy nie zaczyna nauki pływania – dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto jednak stawić czoła przeszkodom, które stoją na drodze do komfortowego przebywania w basenie, jeziorze czy morzu. Jak więc przezwyciężyć lęk przed wodą i czerpać przyjemność z pływania?
Jak pokonać lęk przed wodą?
Lęk przed wodą można obserwować u sporej grupy osób. Może to wynikać, ze złych wspomnień z dzieciństwa lub po prostu strachu przed nieznanym. Nieważne czy dorośli, czy dzieci – z tym problemem boryka się duża część naszego społeczeństwa. Spotykamy się z osobami, które od zawsze bały się zbiorników wodnych, ale także tych, którzy na wskutek nieprzyjemnych wydarzeń (np. podtopienia) zraziły się do aktywności pływania. Tak czy inaczej, warto pokonać swój strach przed wodą i zacząć czerpać radość z uczęszczania na basen czy przebywania w morzu lub jeziorze.
Dlaczego warto pływać? Brak posiadania umiejętności pływania może dawać nam poczucie pewnego rodzaju ograniczenia – wakacje nad morzem, a Ty znowu przesiedziałeś cały wyjazd na piasku, patrząc, jak inni świetnie bawią się w wodzie? A może paraliżuje Cię propozycja znajomych o wypadzie na spływ kajakowy? Nie pozwól, by strach ograniczał Twoje plany i nie dawał Ci w pełni cieszyć się np. z urlopu. W jaki sposób nabrać odwagi i jak sprawić, aby nauka pływania była przyjemnością?
Odnajdź źródło problemu
Jeśli chcemy pozbyć się lęku, musimy zrozumieć, jaka jest jego geneza. Wiedza o tym, z czego wynika strach, pomoże nam w wyeliminowaniu problemu – dowiemy się, z czym należy walczyć. Najczęściej jest to lęk nieznanym – najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowe oswajanie się z wodą. Warto spróbować zracjonalizować sobie swoją obawę i nie dać się ponieść negatywnym emocjom czy wspomnieniom.
Bądź cierpliwy i wyrozumiały dla samego siebie
Walka z lękiem to często długa przeprawa, która wymaga czasu. Zmiany nie przychodzą z dnia na dzień, a jedna wizyta na basenie nie wystarczy, aby oswoić się z wodą. Podstawą jest wyrozumiałość dla samego siebie. Nie obwiniajmy się, że tak właśnie jest, tylko wytrwale czekajmy na zmiany. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy to nasze dziecko boi się wchodzić do wody – nie naciskajmy czy nie róbmy nic na siłę, np. wrzucając go do basenu. Może to sprawić, że jego niechęć będzie tylko narastać. Bądźmy wsparciem w tej drodze.
Zaufaj instruktorowi i puść strach przed głęboką wodą w zapomnienie
Oswajanie z wodą powinno przebiegać przede wszystkim bezpiecznie. Warto więc skorzystać z pomocy instruktora, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu wie, w jaki sposób pomóc. Takie oswajanie się z osobą wyspecjalizowaną, a w późniejszych etapach nauka pływania da poczucie większej pewności i bezpieczeństwa. Trener dostosowuje etapy nauki do Twoich możliwości i chęci, co metodą małych kroków będzie nas przybliżać do poczucia komfortu w wodzie. Dzięki takiej pomocy cały proces nauki i oswajania przejdzie zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej niż podczas samodzielnych prób.
Metoda małych kroków najlepszym sposobem na lęk przed wodą
Jak już wcześniej wspominaliśmy metoda “wrzucenia na głęboką wodę” to nie najlepszy pomysł. Takie sposoby mogą sprawić, że nasz strach przed wodą wzrośnie jeszcze bardziej i jest przede wszystkim niebezpieczny. Takie więc kroki podjąć, żeby stopniowo przekonywać się, że woda nie jest taka straszna?
- Przede wszystkim zacznij w wodzie, która jest “przewidywalna”. Płytki basen to idealne miejsce do oswajania się z wodą. W przeciwieństwie np. do morza, w basenie widzisz podłoże i nie zaskoczy Cię nagły uskok ziemi. Dzięki temu będziesz czuć się pewniej, wiedząc, czego możesz się spodziewać.
- Następnym krokiem będzie zanurzenie głowy w wodzie. Jeśli wcześniej tego nie robiłeś, tę czynność także zrób powoli. Zacznij od zamoczenia ust, następnie powoli zanurz także nos i usta. Prawdopodobnie to uczucie nie jest dla Ciebie teraz komfortowe.
- Możesz spróbować położyć się na tafli wody na plecach albo wstrzymać oddech pod wodą ok. 3 sekundy. Nie rób nic, co wykracza poza strefę Twojego komfortu.
- Pamiętaj, żeby w momencie oswajania się z wodą, mieć przy sobie drugą osobę. Nasza psychika lubi płatać figle, kiedy poczuje, że jest w potencjalnym niebezpieczeństwie. W momencie paniki druga osoba najlepiej profesjonalny instruktor pływania, będzie w stanie Ci pomóc.
Oswajanie dzieci z wodą
Będąc dorosłym, by pokonać lęk przed wodą trzeba przejść długą, stopniową przeprawę. Dlatego też jesteśmy zdania, że im wcześniej zaczniemy naukę pływania, tym lepiej! W MOVE Akademia Sportu prowadzimy zajęcia od 6 roku życia. Dzięki zajęciom pełnym zabawy każdy maluch oswaja się z wodą bardzo szybko, a przebywanie w wodzie to dla niego dużo radości. Wykwalifikowana kadra do każdego dziecka podchodzi indywidualnie, co pomaga w dostosowaniu tempa nauki. Uczenie się pływania we wczesnych latach dziecięcych daje większość pewność w wodzie – nie ma tu miejsca na strach. Umiejętności powinny dodawać nam odwagi (nie mylić z brawurą i lekkomyślnością). Taki komfort i powolne oswajanie to recepta na sukces.
Nie ważne ile masz lat – pokonaj lęk i zacznij naukę już dziś!
Zobacz również:
- Kalendarz triathlonowy 2023
- Pływanie w ciąży – czy warto pływać w czasie ciąży?
- Doskonalenie pływania – dlaczego nigdy nie jest na to zbyt późno?
0 komentarzy