Dlaczego warto pływać? Przebywanie w wodzie to czysta przyjemność, szczególnie przy sprzyjających warunkach pogodowych, a nawet w wannie w domowym zaciszu. Człowiek już w życiu płodowym przebywa 24h/dobę w środowisku wodnym. Nic więc dziwnego, że tak wielu rodziców decyduje się na zajęcia dla niemowląt w wodzie. Stanowi to ogromną frajdę dla maluszków. Trzyletnie dziecko jest już w stanie rozpocząć naukę pływania, dlatego nie ma co zwlekać. Ten rodzaj aktywności fizycznej ma niezwykle korzystny wpływ na jego rozwój psychofizyczny. Jeśli ktoś nadal nie zna zalet pływania, to czas nadrobić zaległości i uzupełnić wiedzę.

Dlaczego warto pływać?

Pływanie jest aktywnością fizyczną praktycznie dla każdego, niezależnie od wieku. Stanowi niezwykle przyjemną formę ruchu, źródło radości. Od wieków znano już metody polegające na leczeniu wodą, która ma zbawienny wpływ na organizm – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Ludzki organizm w dużym stopniu składa się właśnie z różnych płynów, a odwodnienie to prosta droga do problemów ze zdrowiem, stanowi nawet zagrożenie dla życia.

Pływanie poprawia strukturę mięśni, wzmacnia je. Zwiększa się siła i napięcie mięśni, jest to niezwykle skuteczne ćwiczenie, jednocześnie nieobciążające. Bieganie jest bardzo kontuzyjne, obciąża stawy, a pływanie stanowi jego przeciwieństwo. Podczas pływania wykorzystywane są wielorakie grupy mięśniowe, jest to wspaniały trening całego ciała. Wzmocniony zostaje też mięsień serca, usprawnia się krążenie krwi, zmniejsza stan zapalny. Pływanie przewidziała rozwojowi schorzeń układu sercowo-naczyniowego, w tym choroby wieńcowej. Wystarczy nawet półgodzinna sesja pływania do tego, aby zmniejszyć ryzyko choroby niedokrwiennej serca o aż czterdzieści procent. To samo dotyczy nadciśnienia tętniczego krwi. Pływanie jest korzystnym treningiem dla serca, który podnosi jego sprawność, przez co może ono pompować krew bez większych oporów.

Korzyści z pływania jest naprawdę wiele, można nawet mówić o wzmocnieniu kości, co ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet w okresie menopauzalnym, w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju osteoporozy. Ten rodzaj aktywności fizycznej wpływa też zbawiennie na problemy z kręgosłupem. Ćwiczenia w wodzie niwelują dolegliwości bólowe, zmniejszają napięcie, rozluźniając mięśnie. Poprawia się również ruchomość stawów, kręgosłup zostaje odciążony. Zmniejszony nacisk na niego przynosi ulgę. Zwiększa się też gibkość i zwinność ciała. Jeżeli ktoś chce zachować elastyczne stawy i wiązadła, uchronić się przed niszczeniem chrząstek i bólem, to warto zacząć regularnie pływać. Sport ten można polecić także osobom pragnącym zachować smukłą sylwetkę lub pozbyć się nadmiernych kilogramów. Pływanie sprzyja spalaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Godzinne pływanie kraulem zużywa aż 600 kcal. Warto też widzieć, że zajęcia w wodzie ćwiczą układ oddechowy. Pływanie przyczynia się do zwiększenia objętości płuc, usprawnia mięśnie odpowiedzialne za poruszanie przeponą.

Jakie korzyści płyną z pływania?

Niektórzy ludzie w sytuacji stresowej sięgają po jedzenie, zwykle pada na coś słodkiego, co niestety jest tylko chwilową przyjemnością. Po niej ponownie pojawiają się negatywne emocje wynikające z poczucia winy. Ciągłe podjadanie to prosta droga do otyłości i problemów ze zdrowiem. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać się na basen. Jest to skuteczny sposób na złagodzenie stresu, uczucia napięcia, zwalczenie stanów depresyjnych. Podczas pływania zostają uwolnione hormony szczęścia, czyli endorfiny. Poprawia się wobec tego samopoczucie, smutki i problemy zdają się tracić na sile. Świetną opcją będzie rozciąganie mięśni i głębokie oddychanie, co pozwala na zrelaksowanie ciała i umysłu. Ponadto poruszanie się w wodzie jest formą masażu, co sprzyja oczywiście rozluźnieniu.

Pływanie można polecić w celu zmniejszenia objawów astmy powysiłkowej, której towarzyszą trudności ze złapaniem oddechu. Wizyta na basenie to świetna opcja w przypadku alergików, usprawnia pracę układu oddechowego. Ponadto na basenie astmatyk może oddychać nawilżonym powietrzem, co również ma dobroczynny wpływ na drogi oddechowe. Jako że pływanie przyspiesza krążenie krwi i dotlenia komórki, można spodziewać się też usprawnienia przepływu krwi w naczyniach mózgu.

Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *