Według statystyk nawet 30% Polaków nie umie pływać, a drugie tyle robi to fatalnie i ledwo utrzymuje się na wodzie. Takie dane mogą nieco dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że zdecydowana większość społeczeństwa uwielbia spędzać swój wolny czas nad wodą. Jak zatem powinna wyglądać nauka pływania i jak nauczyć się pływać?

Akcesoria przydatne w nauce pływania

Chęci to podstawa w nauce pływania, jednak dla ułatwienia sobie nieco zadania warto wyposażyć się w kilka rzeczy. W przypadku nauki pływania na basenie (co ze względu na obecność ratownika jest najrozsądniejszym rozwiązaniem), poza strojem do kąpieli należy wyposażyć się również w okulary pływackie. Będą one pełniły funkcję ochronną przed chlorowaną wodą, a także licznymi bakteriami i wirusami, które znajdują się w wodzie. Dzięki ich zastosowaniu oczy nie zostaną podrażnione, czy mogłoby wywołać uczucie pieczenia i dyskomfortu.

Na początku swojej drogi z pływaniem warto wyposażyć się również specjalny klips, częściej określany mianem noska do pływania. Jego zastosowanie chroni przed wlewaniem się wody do nosa. Jest to gadżet szczególnie polecany osobom, które zmagają się z częstymi problemami z zapaleniem zatok. W przypadku basenu należy pamiętać o tym, że w czasie korzystania z niego należy mieć również ze sobą czepek. W nauce pływania mogą być również przydatne płetwy czy specjalna deska pływacka, choć nie są to niezbędne elementy, bez których nie da się nauczyć pływać.

Jak szybko nauczyć się pływać?

Aby nauczyć się pływać przede wszystkim należy być oswojonym z wodą. Pod żadnym pozorem nie można się jej obawiać, ponieważ spowoduje to, że nauka będzie nieskuteczna. Oswajanie się z wodą jest bardzo proste, warto przy tym wykorzystywać pewne ćwiczenie. Należy zanurzać głowę na niewielkiej głębokości, stopniowo przesuwając je w głąb basenu. Osoby, które bardzo się boją, mogą zrezygnować z tego ćwiczenia, a naukę pływania rozpocząć od skorzystania z deski, co w wielu przypadkach daje komfortowe uczucie bezpieczeństwa. Wystarczy położyć się na desce i próbować dodawać ruchy rąk i nóg, aby mniej więcej wyrobić sobie nawyk odpowiedniego poruszania nimi.
Można nauczyć się pływać samodzielnie, znając zasady pływania poszczególnymi stylami oraz wiedząc, jak zachować bezpieczeństwo w czasie podejmowania kolejnych prób. Nie ma przeciwwskazań ku temu, by osoby dorosłe korzystały z pomocy specjalisty.

Nauka pływania żabką

W nauce pływania żabką, czyli tak zwanym stylem klasycznym i najważniejsze są zsynchronizowane i symetryczne ruchy. Zarówno ramiona jak i nogi nie mogą być zbyt szeroko rozwierane, co mogłoby spowodować zbyt duży opór wody. W czasie pływania tym stylem, gdy ramiona pracują, nogi zawsze muszą być wyprostowane i odwrotnie. Pływanie żabką może obciążać kręgosłup, dlatego tak ważne jest wyrobienie sobie właściwej techniki, którą należy szlifować już od pierwszych chwil nauki pływania.

Nauka pływania na plecach

Pływanie na plecach to rozwiązanie polecane przede wszystkim osobom zmagającym się z problemami z kręgosłupem. Ten styl nie będzie go nadmiernie obciążał, a wręcz przeciwnie pomoże zwalczyć dolegliwości bólowe. Styl grzbietowy wymaga jednak utrzymywania właściwej pozycji. Jak nauczyć się pływać na plecach? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by biodra nie opadały pod wodę. Ramiona powinny wykonywać płynne ruchy w tył, nogami należy wykonywać pionowe nożyce.

Nauka pływania kraulem

Kraul jest jednym z trudniejszych do nauki stylów pływania (przede wszystkim ze względu na to, że jest najszybszy), dlatego też nie jest polecany osobom, które dopiero z tym sportem rozpoczynają swoją przygodę. Pływając kraulem należy leżeć na brzuchu, wykonując naprzemienne ruchy rąk. Sylwetka musi być wyprostowana, a palce dłoni złączone. W tym stylu to nogi są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi w wodzie. Ruch nóg nieco przypomina nożyce. Należy jednak pamiętać o tym, że w czasie pływania muszą być przez cały czas pod wodą. Pod powierzchnią w tym stylu znajduje się również głowa.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – nauka z instruktorem

Nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie, które jest niesamowicie ważnym aspektem w nauce pływania. Najlepszą drogą nauki pływania jest zapisanie się na zajęcia z nauki pływania lub indywidualna nauka z instruktorem. Nauka z instruktorem pozwoli Ci nauczyć się pływać w najbezpieczniejszy sposób. Kolejną istotną zaletą nauki pod okiem profesjonalisty jest uniknięcie błędów i nauki złych nawyków. Jeżeli zależy nam na prawidłowym i efektywnym pływaniu jest niezwykle ważny aspekt i nie powinieneś go pomijać. Jeżeli pochodzisz z Krakowa lub jego okolic, to polecamy naszą szkołę pływania Move Akademia w Krakowie. Zadbamy o Ciebie, Twoje bezpieczeństwo i efektywną naukę pływania wszystkimi stylami.

Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *