Wszyscy dobrze wiemy, jak duże ma znaczenie temperatura wody w basenie. Zbyt zimna lub ciepła woda sprawi, że kąpiel w niej będzie po prostu nieprzyjemna, a może okazać się nawet niebezpieczna. Jaka jest więc optymalna temperatura wody w basenie i od czego zależy jej wysokość?

Jaka jest idealna temperatura wody w basenie?

Temat optymalnej temperatury wody w sztucznych zbiornikach wodnych warto rozpocząć od tego, że będzie się ona różniła od typu basenu i przeznaczenia. Inną wartość powinien mieć basen skierowany do użytku przez sportowców, a inny ten do celów rekreacyjnych w domowym ogródku. Kiedy temperatura wody w basenie wynosi 23 stopnie, mówi się, że jest komfortowa do użytku. Ogólnie przyjęta norma mieści się jednak w przedziale 26-30°C, natomiast jeśli chodzi o baseny prywatne, jest to uzależnione od indywidualnych preferencji użytkowników. 

Kąpieliska użytku publicznego są jednak objęte regulacjami, zawartymi w Wymaganiach Sanitarno-Higieniczne dla Krytych Pływalni. Są one opracowane przez Ministerstwo Zdrowia na podstawie regulacji obowiązujących w Światowej Federacji Pływackiej. Według wspomnianych zasad temperatura w basenie sportowym powinna mieć między 27, a 28°C, w basenie rekreacyjnym 30-32°C, a w jacuzzi oraz brodziku 32-36°C.

Zadajesz sobie pytanie dlaczego temperatura wody w basenie jest tak bardzo ważna? To przede wszystkim kwestia komfortu – w końcu większość nas nie lubi marznąć w wodzie. Jeśli temperatura wody jest stanowczo niższa od normy, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do szoku termicznego osoby, która z niej korzysta. Zbyt wysoka temperatura także nie jest korzystna dla osób przebywających w wodzie. W takich przypadkach może sprawić uchwycenie ciepła ciała, co prowadzi do skurczu mięśni. Choć skurcz nie wydaje się sytuacją zagrożenia, to dla osoby przebywającej w wodzie może okazać się naprawdę niebezpieczny.

Temperatura wody w basenie sportowym

Temperatura wody w basenie sportowym powinna być chłodniejsza o kilka stopni od tej w basenie rekreacyjnym. Dlaczego? Ponieważ podczas pływania sportowego pływak męczy się, a tym samym jego ciało staje się cieplejsze, podobnie jak w przypadku każdego innego treningu. Dlatego też osoby po dużej aktywności fizycznej inaczej odczuwają temperaturę wody i nie jest im zimno podczas pływania. Dzięki temperaturze mieszczącej w okolicy 27 stopni treningi są bardziej efektywne. Podczas zawodów obniżana jest natomiast do 26 stopni. 

Temperatura wody w basenie ogrodowym

W sezonie letnim wielu z nas decyduje się na posiadanie basenu we własnym ogródku, czy też działce. Wówczas temperatura wody zależy od naszych preferencji i ustawień ogrzewania. Przyjmuje się, że optymalna temperatura basenowej wody powinna oscylować w okolicy 26-30°C. Wiele zależy od tego jak spędzamy w nim czas. Jeśli Twój basen jest duży i możesz w nim swobodnie pływać i sporo się ruszać np. odbijać piłkę – postaw na temperaturę bliższą dolnej granicy wspomnianego przedziału. Podczas ruchu, czy też zabawy w wodzie Twoje ciało ogrzeje się samo. Jeśli Twój basen jest typowym miejscem do wypoczynku, zdecydowanie będzie bardzo komfortowo w wyższej temperaturze, a wtedy pewnością taka kąpiel będzie przyjemnością. Warto kierować się zasadą 5-stopniowej różnicy, czyli ogrzewanie wody do temperatury o 5 stopni mniejszej niż temperatura powietrza. 

Temperatura wody w basenie dla dzieci

Kąpiel z dziećmi rządzi się swoimi prawami, w końcu komfort i bezpieczeństwo maluchów to priorytet. Coraz więcej rodziców decyduje się na naukę pływania dzieci od pierwszych miesięcy jego życia. Niemowlęta do ok. 6-12 miesiąca życia nie są jeszcze w stanie regulować temperatury swojego ciała, dlatego intensywniej odczuwają zimno niż osoby dorosłe. Optymalną temperaturą wówczas jest woda ok. 33°C. Należy jednak bacznie obserwować, w jaki sposób dziecko reaguje na konkretną ciepłotę wody. Zimna woda może wywołać w nim niepotrzebny stres. Jeśli odwiedzasz pływalnie, pamiętaj, iż do 5 roku życia temperatura powyżej 37,7 °C są dla maluchów nieodpowiednie, dlatego unikaj przebywania w jacuzzi.

Jak wynika z powyższego artykułu, temperatura wody w basenie ma większe znaczenie niż nam się wydaje. To oczywiście kwestia komfortu, ale także bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich.

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *