Coraz częściej można zobaczyć młode mamy z dzieckiem na basenie, nierzadko towarzyszą im też ojcowie. Basen dla dzieci przynosi ogrom korzyści. Są nawet organizowane specjalne zajęcia dla niemowląt na basenie, na które warto się zapisać. Zawsze można też kupić dmuchany basen dla dziewczynki czy chłopca, dzięki czemu dziecko będzie mogło bawić się w wodzie w dowolnym momencie. W przypadku małego dziecka jest to spora wygoda i ułatwienie dla rodziców. Nie trzeba stresować dziecka nowym miejscem i obcymi ludźmi, bo domowe zacisze jest dla maluszka najbezpieczniejszym azylem, w którym czuje się komfortowo.

Czy basen dla niemowlaka to dobry pomysł?

Zajęcia na basenie dla młodych mam i ich niemowlaków są coraz popularniejsze. Jak wiadomo, maluszek pierwsze miesiące swojego życia spędził w środowisku wodnym. Dlatego też czuje się na basenie jak przysłowiowa ryba w wodzie. Najmłodsi uczniowie mają zaledwie trzy miesiące, dlatego warto zacząć chodzić na basen jak najwcześniej. Wiąże się z tym całe mnóstwo korzyści dla podopiecznego.

Wielu rodziców obawia się, że dla niemowlaka jest jeszcze za wcześnie na tego typu aktywność fizyczną, ale w praktyce wygląda to już zupełnie inaczej. Nie ma powodu do obaw, bo dziecko ma naturalny odruch zamykania ust i wstrzymywania oddechu w wodzie, który wykształcił się w życiu płodowym. Z tego właśnie powodu zachęca się do podtrzymywania tego odruchu, w przeciwnym razie zacznie on zanikać już u półmiesięcznego dziecka. Okazuje się, że małe dzieci są odważniejsze od starszych, nie mają lęku przed wodą. Co więcej, są w stanie nurkować pod nią i to przy otwartych oczach, czego nie potrafi nawet wielu dorosłych. Małe dzieci uwielbiają przebywać w wodzie, jest to dla nich wspaniała zabawa. Przed pierwszym pójściem na basen warto wcześniej skonsultować to z lekarzem pediatrą, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Dlaczego warto chodzić z małym dzieckiem na basen?

Niemowlę nie potrafi oczywiście pływać, ale bezproblemowo unosi się na wodzie. Trzymane przez rodzica będzie nurkować i chętnie poruszać się w wodzie. Na naukę pływania przyjdzie jeszcze czas, można ją rozpocząć już w wieku trzech lat. Nie trzeba oczywiście czekać do tego czasu, ale wykorzystać go na oswojenie dziecka z wodą, czerpać liczne korzyści z przebywania w niej. Ma to pozytywny wpływ na rozwój fizyczny dziecka, dodatkowo sprawia mu ogromną przyjemność. Falowanie wody działa stymulująco na ośrodek równowagi w mózgu, dzięki czemu można liczyć na poprawę balansu dziecka. Regularne wizyty na basenie sprawiają, że dziecku łatwiej jest kontrolować ruchy swojego ciała, rozwija się motoryka.

Kolejną zaletą jest wzmocnienie mięśni i zapobieganie problemom z kręgosłupem. Jeżeli u dziecka zostało stwierdzone jakieś skrzywienie pleców, to pływanie będzie świetną opcją. Działa jak rehabilitacja, niweluje napięcie mięśni. Kolejną korzyścią płynącą z zajęć na basenie jest hartowanie organizmu, poprawia się praca układu krążenia. Pływanie działa jak gimnastyka, uelastycznia naczynia krwionośne, wzmacnia układ odpornościowy, przez co zmniejsza się podatność na infekcje. Plusem będzie też lepsze dotlenienie organizmu i przyspieszenie przepływu krwi. Wizyty na basenie są niecenione w przypadku astmatyków. Praca skrzeli zostaje usprawniona, mijają ataki uporczywego kaszlu. Znikają również problemy z chrapaniem i częstymi dusznościami.

Basen dla dzieci – o czym należy pamiętać?

Dzieci uwielbiają kontakt z wodą, ale trzeba je do tego najpierw powoli przyzwyczaić. Zdarza się tak, że pierwszy kontakt z wodą będzie czymś stresującym, bo dzieci różnie reagują na nowe bodźce. Niekiedy dopiero po kilku zajęciach dziecko oswaja się z wodą. Rodzic musi uzbroić się w cierpliwość. Musi być zawsze przyjaźnie nastawiony, mówić do dziecka spokojnym głosem. Dziecko musi czuć się bezpiecznie i komfortowo, aby czerpać przyjemność z pływania. Ma to być przecież dla niego dobra zabawa, a nie stresująca sytuacja. Na początek najlepiej będzie korzystać ze specjalnych zajęć dla niemowlaków pod okiem doświadczonego i wykwalifikowanego instruktora. Na basen potrzebny będzie ręcznik, najlepiej z kapturem oraz jednorazowe pieluchy do pływania lub specjalne majtki do wielokrotnego użycia. Przydadzą się także: płyn do kąpieli, chusteczki jednorazowe nawilżające, pieluchy na zmianę, coś do jedzenia po ćwiczeniach, ulubione zabawki. Basen dla dzieci jest nieoceniony, dlatego nie zwlekaj i zapisz swoje dziecko na zajęcia z pływania już teraz.

Nauka pływania dla dzieci – Kraków: Jeżeli poszukujesz trenera lub szkoły pływania dla swojej pociechy, służymy pomocą!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *