Na basenie buty do wody są czymś zbędnym, ale w przypadku zbiorników wodnych na zewnątrz nigdy nie wiadomo, na co można nadepnąć gołą stopą. Nierzadko dochodzi do bolesnych otarć, wbicia się czegoś w podeszwę stopy. Można uniknąć tego typu nieprzyjemności, inwestując w buty do pływania. Kamienie ani ostre elementy nie będą już żadnym zagrożeniem. Coraz popularniejsze są buty neopren, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo osobom chcącym świetnie się bawić w wodzie i na plaży. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż klapki, dlatego warto zastanowić się nad zakupem specjalnych butów do wody.

Po co komu buty do wody? Czy rzeczywiście warto w nie zainwestować?

Mogłoby się wydawać, że buty do pływania są czymś zbędnym, ale w praktyce wygląd to zupełnie inaczej. Nie będą potrzebne na basen, ale nad rzeką, jeziorem czy na plaży sprawdzają się idealnie. O uszkodzenie stóp niestety nietrudno, a zwykłe obuwie nie nadaje się do wody. Nawet najlepsze klapki czy ultralekkie sandały nie są w stanie zapewnić optymalnego bezpieczeństwa i komfortu. Jak wiadomo, już podczas chodzenia wzdłuż linii brzegowej napotyka się wiele przeszkód. Często nie można liczyć na miękki piasek, trzeba chodzić po kamienistej plaży, a ostre elementy stanowią realne zagrożenie dla stóp.

Specjalne obuwie do wody chroni stopy przed ostrymi kamieniami, kłującym żwirem, zabrudzeniami, śliską powierzchnią, glonami i problematycznymi jeżowcami. Buty do wody są uniwersalne, będą nieocenione w przypadku każdego zbiornika wodnego. Warto mieć je ze sobą, wybierając się na kamienistą plażę, żwirowe wybrzeże. Jeśli ktoś planuje wyjazd za granicę, to warto spakować także buty neoprenowe. Chronią one stopy przed urazami, są przewiewne i ażurowe. Świetnie sprawdzają się modele antypoślizgowe, można w nich pływać. Mając założone buty do wody, nie będzie trzeba martwić się o wbicie się w stopę ostrego kamienia, muszli, kawałka szkła itd. Obecnie można przebierać w kolorach i wzorach obuwia do wody, dzięki czemu każdy dobierze coś zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami. Świetnie sprawdzą się podczas spacerów, wchodzenia do wody i pływania.

Jak wybrać buty do wody?

Buty do wody wykonane są z różnych materiałów. Przed zakupem trzeba określić ich przeznaczenie, swoje potrzeby, oczekiwania i preferencje. Z najtańszych modeli wymienić można buty do pływania gumowe. Są one bardzo elastyczne, zapewniają stopom wentylację dzięki ażurowej powierzchni. Wybierając buty do wody z gumy, można liczyć na bardzo dobre zabezpieczenie stóp przed otarciami. Ich noszenie może być niekomfortowe podczas upałów ze względu na niedostateczną przewiewność i mocne nagrzewanie się. Inną opcją do wyboru są buty do wody plastikowe, na korzyść których przemawia niska cena. Tego typu obuwie jest ażurowe i dziurkowane, ale pomimo tego nie należą do zbyt wygodnych. Plastik ma to do siebie, że przyczynia się do nadmiernego pocenia stop. To z kolei stanowi poważny problem, bo sprzyja odparzaniu się stóp i bolesnym obcieraniu. Zdecydowanie lepszym wyborem będą buty do wody piankowe. Do zalet zaliczyć można elastyczność, odporność na wilgoć, wytrzymałość i komfort użytkowania.

Buty do pływania – twarda czy miękka podeszwa?

Buty do pływania mogą mieć podeszwę miękką lub twardą. Jeżeli szuka się obuwia do chodzenia po plaży i uprawiania sportów wodnych, to należy postawić na solidne modele z twardą podeszwą. Zapewnią komfort chodzenia nawet w przypadku kamienistego podłoża, niwelują jego nierówności i amortyzują je. Z kolei buty z miękką podeszwą zapewniają lepszą przyczepność do podłoża. Nadają się zarówno do plażowania, jak i uprawiania sportów wodnych.

Wsuwane, sznurowane czy na zamek?

Buty do wody mogą być wsuwane, na zamek, na rzep lub sznurowane. Standardowe modele nie mają zapięcia i są gumowe. Nie nadają się do pływania ani uprawiania sportów wodnych, ale do spacerowania będą dobrym wyborem. Łatwo zakłada i zdejmuje się buty z zapięciem na zamek. Jeżeli ktoś szuka butów, które będą idealnie dopasowane do kształtów stopy, to zaleca się wybrać modele sznurowane. Oczywiście ich założenie i ściągnięcie zajmuje więcej czasu. Buty do wody mogą być z palcami, wykonane z neoprenu lub przezroczyste z plastiku/gumy. Muszą dobrze przylegać do stóp, nie mogą być zbyt luźne, bo będą spadać.

Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *