Okulary do pływania to niezwykle przydatne akcesoria. Głównym zadaniem jest ochrona oczu przed podrażnieniami, które mogą zostać wywołane przez chlor, bakterie oraz różnego rodzaju wirusy obecne w wodzie. Należy jednak pamiętać o tym, że okulary do pływania będą spełniały swoje funkcje jedynie wtedy, gdy je odpowiednio dobierzemy. Zbyt duże będą łatwo przepuszczały wodę, natomiast za mały będą powodowały dyskomfort i ucisk.

Rodzaje okularów pływackich

Decydując się na zakup okularów pływackich, warto zdawać sobie sprawę z tego, że w sprzedaży dostępnych jest kilka ich typów. Przed wyborem konkretnego modelu należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak często takie okulary będą użytkowane. W sprzedaży dostępne są następujące typy:


miękkie, czyli takie, które będą idealne w przypadku wykorzystywania ich wyłącznie od czasu do czasu. Jeżeli pływamy jedynie amatorsko, dla przyjemności i zdrowia. Charakteryzują się gruba (wykonaną z gumy lub silikonu) i miękką obwódką otaczającą szkła. Odpowiednie dobranie okularów zapewnia szczelność i wygodę, dopasowanie do twarzy i nie uwieranie. Nie są to jednak okulary, które powinniśmy stosować podczas pływania wyczynowego. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku kąt widzenia jest bardzo wąski;


półtwarde okulary pływackie są wyraźnie sztywniejsze od tych miękkich. Co za tym idzie w czasie i użytkowania można odczuwać wyraźniejszy ucisk w okolicy oczodołów. Zapewniają jednak znacznie szerszy kąt widzenia w porównaniu z modelami miękkimi;


twarde – ten typ okularów bardzo często nazywany jest także szwedkami. Jest to model okularów pływackich przeznaczony dla bardzo zaawansowanych i profesjonalnych pływaków. Co ciekawe, modele twarde pływak musi złożyć sobie sam, bowiem w sprzedaży dostępne są jedynie pojedyncze części takie jak szkła, sznurki łączące je na nosie i gumki. Dzięki temu okulary są znacznie lepiej dopasowane do kształtu twarzy. Ma to duży wpływ na komfort w czasie pływania. Spośród wszystkich dostępnych modeli okularów pływackich to właśnie te twarde mają najszerszy kąt widzenia.

Okulary do pływania – najważniejszy jest rozmiar

Wybierając okulary do pływania, należy kierować się nie tylko ich typem, ale przede wszystkim rozmiarem. Źle dopasowany model okularów może sprawiać dyskomfort w czasie pływania. W niektórych przypadkach może wręcz uniemożliwić korzystanie z basenu. W przypadku okularów użytkowanych na basenie musimy pamiętać o tym, że wielkość ich szkieł powinna być odpowiednio dobrana do wielkości naszych oczodołów. Jeżeli chodzi o gumki i noski sprawa jest zdecydowanie prostsza, ponieważ są to części, które można regulować bądź wymieniać. Okulary do pływania powinniśmy dobrać idealnie, nie mogą być ani za duże, ani za małe.

Okulary do pływania – jakie mają dodatkowe funkcje?

Poza odpowiednim dopasowaniem do twarzy warto zwracać uwagę także na inne charakterystyczne cechy poszczególnych modeli. Na uwagę zasługuje okulary do pływania posiadające specjalne nieparującą powłokę antifog. Dzięki niej na szkłach nie osadza się para, powstająca w wyniku gwałtownej zmiany temperatur (np. w czasie wynurzania się). Zaparowane szkła to problem, z którym ciężko jest się mierzyć w basenie, ponieważ pojawia się on nieustannie i wymusza nieustanne przepłukiwanie szkieł wodą, co wymusza ciągle przerwy w pływaniu. Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup okularów z funkcją polaryzacji. To pozwoli na wyeliminowanie poziomych refleksów świetlnych, które odbijają się od powierzchni wody. Dzięki temu znacząco poprawia się kontrast i jasność widzenia.

Istotna rola pielęgnacji okularów do pływania

Każdy typ okularów pływackich potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Do większości oferowanych modeli okularów producent dołącza pokrowiec bądź pudełko, w którym mogą być przechowywane. Jeżeli jednak jest inaczej, warto żebyś zadbał o to, by nieużywane okulary były przechowywane w bezpiecznym dla nich miejscu. Jest to szczególnie istotne w przypadku modeli z powłoką antifog, która, choć użyteczna nie jest zbytnio trwała, tracąca przy niewłaściwym użytkowaniu bardzo szybko swoje właściwości. Okularki pływackie do inwestycja na dłuższy czas, dlatego też należy zadbać o ich jakość.

Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *