Kompletując profesjonalny strój na basen w pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za porządnym czepkiem. Odpowiednio dobrany model nie będzie sprawiać większych problemów przy zakładaniu i co najważniejsze, będzie również bardzo wygodny w użytkowaniu. Zatem, jaki czepek na basenie będzie najlepszym rozwiązaniem?

Dlaczego warto?

Czepki na basen jak powszechnie wiadomo pełnią funkcje ochronne. Ich podstawowym zadaniem jest oczywiście zabezpieczenie włosów przed niszczącym działaniem chloru i wielu innych substancji chemicznych, które wykorzystywane są przy uzdatnianiu wody. Czepek jest doskonałym wyborem dla tych osób, które nie chcą marnować cennego czasu na suszenie włosów. Dzięki czepkom znacząco poprawiają się również warunki higieniczne na basenie. Opisując największe zalety czepków warto wspomnieć również o tym, że znacząco zwiększają one komfort i dynamikę pływania. Podczas profesjonalnych zawodów pływackich o zwycięstwie bardzo często decydują ułamki sekund, dlatego też tym bardziej warto postawić na porządne czepki.

Czepek na basenie – najpopularniejsze rozwiązania

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się czepki silikonowe, które doskonale przylegają do skóry, dzięki czemu można liczyć na pełną ochronę włosów. Oryginalne czepki wykonane z wysokiej jakości silikonu są dość grube i wytrzymałe, dzięki czemu mogą służyć wiele sezonów. Pamiętać należy jednak o tym, aby nie suszyć ich na słońcu. Silikonowe czepki są doskonałym wyborem dla osób, które są uczulone na lateksowe modele.

Producenci oferują również lateksowe czepki, które są zdecydowanie cieńsze od powyżej opisanych silikonowych modeli. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że lateks przepuszcza powietrze. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że skóra głowy może zachować optymalną temperaturę.

Nowością na rynku są czepki lycrowe, które są bardzo łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, dlatego też wybierane są przez małe dzieci. Największym minusem czepków lycrowych jest to, że niestety nie zapewniają one pełnej ochrony przed wodą.

Wielu renomowanych producentów oferuje również czepki poliestrowe i bawełniane. Jest to doskonały wybór dla tych osób, które chcą raz na zawsze zapomnieć o nieprzyjemnym efekcie ciągnięcia włosów. Wielu profesjonalnych pływaków czepki poliestrowe wykorzystuje jako bazę przed nałożenie powyżej opisanych czepków silikonowych i lateksowych.

Na samym końcu warto wspomnieć o czepkach powlekanych, które łączą największe zalety czepków materiałowych i modeli wykonanych z silikonu. Zewnętrzna warstwa materiałowa stanowi doskonale zabezpieczenie przed działaniem chloru. Miękkie materiału ułatwiają z kolei zakładanie i zdejmowanie czepka.

Na co zwrócić uwagę wybierając czepek na basenie?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że czepek na basenie powinien być użytkowany wyłącznie przez jedną osobę. Wynika to nie tylko z powodów higienicznych, ale również z tego, że każdy człowiek ma nieco inny obwód głowy. Czepki lateksowe i silikonowe koniecznie muszą idealnie przylegać do skóry. Ważne jest również to, aby nie wybierać zbyt ciasnych modeli, które powodować będą nieprzyjemny ucisk. Aby czepek na basenie służył przez wiele lat, należy go po każdym użyciu dokładnie opłukać zimną wodą.

Rozmiar, cena i design – co trzeba wiedzieć?

Idealny rozmiar czepka najłatwiej poznać po tym, że doskonale przylega do skóry na krawędziach. Za luźne czepki niestety zlatywać będą podczas pływania, a co najgorsze przepuszczać będą wodę do środka. Najtańsze czepki można kupić już od kilku złotych. Jeżeli chodzi o specjalistyczne czepki, to oczywiście trzeba przygotować się na nieco większy wydatek. Droższe czepki są oczywiście wykonane z lepszych materiałów, dlatego też jest to najlepszy wybór dla osób, które sporo czasu spędzają na basem. Wiele osób wybierając czepek na basen zwraca uwagę również na kwestie estetyczne. Producenci oferują nie tylko czepki w jednolitym kolorze, ale również oryginalne czepki z ciekawymi nadrukami i wzorami. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto czepek kolorystycznie dopasować do pozostałego stroju kąpielowego.

Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *