Profesjonalne pianki do pływania są doskonałym wyborem nie tylko dla osób, które uprawiają zawodowo pływanie. Na wielu otwartych akwenach wodnych temperatura wody pozostawia wiele do życzenia. Z tego powodu tym bardziej warto rozejrzeć się za kompleksowym strojem do pływania.

Dla kogo?

Jak wspomniano we wstępie pianki do pływania są idealnym wyborem dla amatorów i profesjonalistów, którzy uprawiają różnorodne sporty wodne. Popularna pianka triathlonowa chroni nie tyko przed wyziębieniem w wodzie, ale również przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że pianka zapewnia dodatkową wyporność. Dzięki temu jest idealnym wyborem dla osób, które uczą się pływania. Producenci oferują modele dla dorosłych i dzieci w każdym przedziale wiekowym.

Jaką piankę wybrać?

Wybór odpowiedniej pianki do pływania w dużej mierze zależy nie tylko od poziomu zaawansowania pływaka, ale również od częstotliwości uprawiania sportów wodnych i od zasobności portfela. Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście pianki od renomowanych producentów (np. Roxy, Quiksilver, Mystic itp.), które wykonane są z najlepszych jakościowo materiałów w dbałości nawet o najmniejsze detale. Wysokiej jakości pianki można kupić od 300 do 900 zł. Osoby, które sporo czasu spędzają w wodzie, powinny rozejrzeć się za produktami z najwyższej półki. Trzeba mieć pewność, że nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie. Amatorom w zupełności wystarczy jedna pianka tego samego rodzaju. Jeżeli chodzi o profesjonalistów, to w ich przypadku warto postawić na różne rodzaje pianek. Producenci oferują piankę mokrą, półsuchą i suchą, dzięki czemu można je idealnie dopasować do uprawianych sportów wodnych i aktualnej temperatury wody.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pianki do pływania?

Kupując nową piankę do pływania w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, ale również na grubość. W zależności od sezonu, można wybrać pianki o grubości od 2 do 6 mm. Pianka do pływania powinna być oczywiście idealnie dopasowana do sylwetki i bardzo dobrze musi przylegać do ciała. Bardzo ważne jest to, aby strój pływacki nie uciskał szyi. Uważać należy zwłaszcza w przypadku grubszych pianek, które jak łatwo się domyślić najbardziej krępują ruchy. Przeglądając dostępne na rynku pianki warto zwrócić uwagę na jakość szwów, wykończenia i wszelkie łączenia. Pamiętać należy również o tym, że wielu producentów stosuje podział na płeć. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pianki dla kobiet różnią się nieco konstrukcją od pianek dla mężczyzn.

Pianki do pływania – jakie są rodzaje?

Suche pianki do pływania projektowane są przede wszystkim z myślą o nurkach i surferach/kitesurferach, którzy pływają poza sezonem. Pianki dla nurków praktycznie całkowicie izolują ciało od wody, dzięki czemu nie ma ryzyka wyziębienia organizmu nawet w temperaturach bliskich 0 stopni Celsjusza. Stroje z pianki suchej nie zakłada się oczywiście bezpośrednio na gołe ciało. Pierwszą warstwę stanowi specjalna bielizna termoaktywna wyposażone w ocieplacze.

Pianka półsucha, to nic innego jak pianka półmokra, która doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych w sezonie letnim i wczesnojesiennym. Pianki półsuche są idealnym wyborem dla osób uprawiających windsurfing, czy też dla osób, które pływają na skuterach wodnych. Pamiętać należy o tym, że kombinezony z pianki półsuchej niestety nie izolują całkowicie od wody, dlatego też nie sprawdzą się najlepiej podczas nurkowania. Półsucha pianka triathlonowa doskonale sprawdzi się w temperaturach od 10 do 20 stopni Celsjusza.

Na samym końcu warto wspomnieć o piance mokrej, która doskonale sprawdzi się podczas upałów. Pianka tego typu skutecznie chroni nie tylko przed wodą, ale również przed chłodnym powietrzem, wiatrem i słońcem. Jest to doskonały wybór przede wszystkim dla młodszych pływaków, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami wodnymi. Pianka do pływania dla dzieci najczęściej ma od 2 do 3 mm grubości. Na rynku dostępne są modele z długimi, krótkimi i doczepianymi rękawami. Jeżeli chodzi o sam materiał, to największym zainteresowaniem cieszą się modele ze streczu, które wyposażone są w gumowe wzmocnienia bezpośrednio na wysokości klatki piersiowej.

Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *