Lato tuż za rogiem, co za tym idzie niedługo powrócimy nad morza i jeziora. Pływanie na wodach otwartych wiąże się jednak z wieloma niebezpieczeństwami. Należy zdawać sobie sprawę, że pływanie na otwartej przestrzeni może okazać się walką z żywiołem. Czy da się przygotować na nieprzewidywalne warunki natury? Jak trenować i jakie stosować techniki?

Pływanie w wodach otwartych – zasady bezpieczeństwa 

Realna ocena sytuacji to podstawa, aby móc zmierzyć się z żywiołem. Trzeba zdawać sobie sprawę, że morze, czy jezioro to nie basen, więc nawet niska woda może być niebezpieczna. Niestety, mimo tego, że świadomość społeczeństwa rośnie – woda wciąż zbiera ogromne żniwo, szczególnie o okresie letnim. Aby zmniejszyć ryzyko sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia warto pamiętać:

  1. Nie wchodź do chłodnej wody po długim czasie na słońcu – unikniesz szoku termicznego,
  2. Nie skacz do wody – podłoże jest pełne wystających kamieni, a dokładna ocena głębokości nie jest możliwa,
  3. Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu,
  4. Nie przeceniaj swoich możliwości,
  5. Nie lekceważ przewagi żywiołu,
  6. W przypadku zagrożenia – postaraj się zachować zimną krew.

Oddech to podstawa!

Należy zdać sobie sprawę z tego, jak ważny jest element oddechu podczas pływania na otwartej przestrzeni. Nieprawidłowy oddech może skutkować szybkim zmęczeniem – w konsekwencji brakiem pełni sił na ewentualną walkę z żywiołem. Co gorsza, dużym zagrożeniem mogą okazać się skurcze mięśni, wynikające z niewystarczającej ilości tlenu w tkankach. Podstawowym błędem jest płytki, szybki i równomierny oddech, w momencie kiedy powinien być swobodny. Nieprawidłowy może także spowodować, że w obliczu trudności szybciej panikujemy.

Pływanie w morzu

Mimo, że pływanie w morzu znacznie różni się od ćwiczeń na basenie, podstawą dla bezpieczeństwa w obu przypadkach zarówno dla dzieci i dorosłych to umiejętność pływania. Warto ćwiczyć technikę i sprawność fizyczną, aby poczuć się pewniej. Trzeba zapamiętać zasadę, żeby wchodząc do wody poinformować o tym osobę, która jest z nami. Niebezpieczeństwem mogą okazać się także mocne prądy wodne i wysokie fale. Pływanie w morzu warto zacząć od powolnego wchodzenia do wody i poruszania się w niej blisko brzegu. Poznanie przestrzeni i oswojenie się z nią może okazać się niezbędne. Rzucanie się od razu na głęboką wodę, może okazać się wysoce niebezpieczne i nieodpowiedzialne. 

Pływanie w jeziorze

Jezioro, choć wydaje się spokojniejsze, niż morze, również czasem zaskakuje. Pamiętaj, że to nie basen – brak ścianek i nierówne podłoże może okazać się niebezpieczne. Nad morzem plaże często są kontrolowane przez ratownika (takie staraj się wybierać), natomiast trudno spotkać ochronę na dzikich brzegach jezior. Jeśli przestrzeń do pływania jest odgrodzona bojkami, czy linami – nie przekraczaj jej, a wypłynięcie na środek jeziora bez profesjonalnego sprzętu i przygotowania jest nieodpowiedzialne. 

Pływanie w wodach otwartych – technika i trening

Zanim wejdziesz do wody porządnie rozgrzej mięśnie, głównie ramion i pleców. Niestety, brak ścianek sprawia, że nie ma miejsca, aby organizm odpoczął i się zregenerował. Podstawową różnicą pływania w basenie, a otwartej przestrzeni jest występowanie, często wysokich fal. W trakcie pływania nie podnoś głowy, gdy zbliża się fala. Dzięki temu unikniesz utraty wdechu i uderzenia w twarz ścianą wody. Staraj się mieć pochyloną głowę, co sprawi, że fala nie zachlapie twarzy. Oprócz treningu oddechu, istnieją ćwiczenia, które pozwalają na lepszą orientację w przestrzeni wodnej takie jak, startowanie z wody, pływanie na ślepo (woda w jeziorach i morzach nie jest przejrzysta), drafting, czy nauka nawigacji.

W przypadku pływania na wodach otwartych bardzo często skuteczna okazuje się bojka do pływania oraz pianka do pływania, które zdecydowanie mogą poprawić nasz komfort i bezpieczeństwo treningu na otwartych wodach. Aby poczuć się pewniej (i nie ulec brawurze) warto opanować pływanie do perfekcji. Pomoc w tym mogą zajęcia z profesjonalnym instruktorem na basenie. Trenerzy pomogą w doskonaleniu technicznym i wskażą, na co zwrócić uwagę przy pływaniu w każdym rodzaju wód. Zapytaj swojego instruktora o wskazówki, które zwiększą poziom bezpieczeństwa i mogą ułatwić Ci pływanie na wodach otwartych.

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *