Basen to Twój drugi dom, a pływanie to hobby, które możesz robić na okrągło? Kochasz pływać kraulem, ale nadal nie do końca wiesz, jakie błędy popełniasz, by osiągnąć mistrzostwo w wyścigu na 50 metrów z przyjaciółmi? A może dopiero zaczynasz i chcesz się dowiedzieć, co jest ważne? Wystarczy, że nauczysz się kilku prostych zasad i ruchów, które sprawią, że będziesz się czuł/czuła jak ryba w wodzie! Z nami Twoja technika pływania kraulem będzie zdecydowanie lepsza.

W tym tekście znajdziesz kilka mało skomplikowanych rad, jak sprawnie posiąść technikę pływania kraulem. Znajdziesz tu informacje: 

  • Jaką rolę w pływaniu kraulem odgrywa odpowiednia technika?
  • Jak powinno się odpowiednio układać nogi, głowę i ręce?
  • Dlaczego tak ważny w pływaniu kraulem jest oddech?
  • Jak technika pływania kraulem pozytywnie wpływa na Twoją kondycję i zdrowie?
  • Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie błędy są najczęściej popełniane przy pływaniu krulem, to przeczytasz o tym tutaj.

Technika kraula. Ręce i nogi, czyli o czym nie zapomnieć

Kraulem pływa się na brzuchu, więc wchodząc do basenu i przygotowując się do rundki, po odbiciu wyprostuj całe ciało i skup się na tym, by wyciągnęło się ono jak struna. Czujesz to? Teraz nogi – „wyciągnij” je na wodzie i uderzaj naprzemiennie w wodę, wykonując ruchy tzw. nożycami. Pamiętaj, że im mniejsze będą, tym skuteczniej będziemy sunąć po wodzie. 

To bardzo ważne, bo dzięki temu zachowamy równowagę i szybciej przypłyniemy do mety. 

Najważniejsze – ręce. To one odpowiadają za Twoją szybkość. Podczas pływania staraj się, by palce były złączone i proste. To tak jak w karate, tyle że w wodzie. Wykonuj naprzemienne ruchy rękami, kładąc je do przodu i „zbierając” wodę. Trudne? To wyobraź sobie drążek przechodzący przez Twoje uszy. Przeżuć nad nimi palce dłoni, a potem szybko zanurz dłoń z powrotem w wodzie. Układając kończyny w taki sposób upodabniasz się do ryby, która dzięki płetwom jest w stanie skutecznie pływać. 

Proste? Proste. Teraz jeszcze parę istotnych szczegółów. 

Skuteczna technika pływania kraulem, czyli oddychaj i rusz głową!

Kraul należy do jednych z najtrudniejszych technicznie stylów. Wymaga sporej wytrzymałości, ale za to jak wyrabia kondycję i modeluje nasze ciało! Żeby nie zamęczyć się już na pierwszych 10 metrach, musisz oddychać. 

Jak to robić poprawnie? Skoordynuj ruchy głowy i rąk. Podczas wyciągania w przód ręki skieruj głowę do boku i weź oddech. Pamiętaj, żeby nie wstrzymywać za długo powietrza w ustach albo rezygnować z regularnego oddychania. Wdech powinno brać się co 2-3 wymach rąk, a powietrze wypuszczać stopniowo ustami w wodzie podczas powrotu do pozycji prostej. Zachowaj te proporcje – w innym wypadku ekonomia Twojego pływania będzie zaburzona, a Ty szybciej się zmęczysz.

Oddech najlepiej brać naprzemiennie, czyli raz z jednej, raz z drugiej strony ciała, co pozwoli nam zachować idealną symetrię ciała. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pływaniem, to nie przejmuj się, że Ci nie wychodzi. Oddychanie nie należy do łatwych do przyswojenia czynności, ale praktyka czyni mistrza (kraula).

Odpowiednia technika pływania kraulem = gwarancja efektów

Wiesz, że podczas pływania kraulem pracuje ponad 40 (!) mięśni? Kraul to dobre ćwiczenie, taka wodna siłownia, która pozwoli Ci wyrzeźbić sylwetkę albo pozbyć się nieco kalorii (nawet 800 kcal na godzinę pływania). Podczas treningu ćwiczysz plecy, ramiona, brzuch, pośladki i nogi. Tym samym wyrobisz sobie mięśnie w wielu partiach ciała – i to jednym skutecznym stylem pływania!

Co więcej, kraul jest świetnym ćwiczeniem rehabilitacyjnym. Pomaga niwelować wady postawy i walczyć z np. skoliozą, często występującą u dzieci.

Reasumując, żeby skutecznie pływać kraulem, pamiętaj o tych radach:

  • Wyciągnij się na wodzie podczas pływania
  • Pamiętaj o wyprostowanych nogach i palcach u dłoni
  • Oddychaj – wdech skoordynuj z ruchem rąk i pamiętaj o wydechu
  • Ruszaj głową – to pozwoli Ci zachować symetrię ciała

Powodzenia w wodzie!

Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *