Idealna sylwetka to marzenie wielu z nas. Jeśli naszym celem jest zgubienie niechcianych kilogramów, warto wprowadzić do naszej codzienności trochę ruchu. Coraz więcej z nas wybiera pływanie, ponieważ to przyjemna aktywność, która niesie za sobą także wiele zalet dla naszego zdrowia. Basen, a odchudzanie – czy basen w ogóle odchudza? W jaki sposób pływać, aby zobaczyć efekty zmiany w swojej sylwetce i dlatego warto zacząć uczęszczać na basen? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania i nie tylko!

Basen a odchudzanie – jak pływać, aby stracić zbędne kilogramy?

Wakacje tuż za rogiem, a wraz z nim wizja osiągnięcia upragnionej sylwetki. Nie jest tajemnicą, że oprócz odpowiednio zrównoważonej diety, ruch jest jednym z najważniejszych elementów procesu utraty wagi. Szczególnie w momencie rozpoczęcia przygody ze sportem, warto odnaleźć dyscyplinę, która nie zrazi nas do treningów. Pływanie to doskonała aktywność, która jest wybierana przez coraz większą grupę osób. Basen, a odchudzanie? Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z pływaniem i dopiero się uczysz, czy jesteś już zaprawionym pływakiem – pływanie może być ogromną pomocą w walce z niechcianymi kilogramami, a także stanie się dla Ciebie przyjemną aktywnością. Doskonalenie pływania jest świetną formą wszechstronnego rozwoju całego ciała.

Dlaczego warto pływać? Bez wątpienia, ćwiczenia w wodzie są efektywnym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Na pytanie, jak pływać, by schudnąć, odpowiadamy stanowczo – regularnie! Niektóre style pływackie sprawiają jednak, że odchudzanie jest jeszcze bardziej efektywne. Wśród nich na prowadzenie wychodzi pływanie kraulem, które pozwala spalić nawet 350 kcal w ciągu 30 minut – o tym jak pływać kraulem piszemy w naszym wcześniejszym artykule. Dla porównania styl klasyczny spala około 250 kcal w ciągu 30 minut. Oprócz klasycznego pływania świetnym sposobem na pozbycie się boczków i spędzenia miłego czasu w grupie są zajęcia zorganizowane np. Aqua Aerobik, podczas którego spalamy 125 kcal w czasie 30 minut.

Dla przykładu sprawdźmy, ile kcal spalamy podczas:

  • 10 minut stylem motylkowym – 150 kcal
  • 10 minut kraulem – 100 kcal
  • 10 minut stylem grzbietowym – 80 kcal
  • 10 minut żabką – 60 kcal
Basen efekty odchudzania

Basen – efekty odchudzania

Z pewnością z wielu z nas zastanawia się, czy basen odchudza i w jakim stopniu. Basen, a odchudzanie – czy efekty w ogóle są zauważalne? Jeśli naszym celem będzie zgubienie paru kilogramów w przeciągu około miesiąca, sugerujemy pływanie 3-4 razy w tygodniu przez godzinę. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam przejść przez ten proces:

  1. Pływanie zaostrza apetyt. Aby impulsywnie nie chwycić za jedzenie po wyjściu z basenu warto mieć w zanadrzu zdrową przekąskę. 
  2. Około godziny przed wyjściem na basen zjedz coś lekkiego – nie pływaj tuż po posiłku z pełnym żołądkiem.
  3. Dopasuj intensywność wysiłku do swojej formy fizycznej i sukcesywnie ją zwiększaj wraz z czasem trenowania. Nie rób niczego na siłę, na wszystko nadejdzie czas.
  4. Nie przejmuj się opinią innych – to, że dopiero zaczynasz przygodę z odchudzaniem, to nie wstyd lecz powód do dumy. 
  5. Pamiętaj o chwili odpoczynku. Kilka minut w jacuzzi to doskonały moment na wyciszenie ducha i ciała. 

Basen to idealna przestrzeń do treningów, szczególnie jeśli ze sportem wcześniej nie było Ci po drodze. W wodzie ciało wydaje się lżejsze i można wykonywać ruchy, które w naturalnym środowisku przychodzą z trudem. Choć nie jest to odczuwalne w dużym stopniu – woda powoduje wysoki opór, co sprawia, że nasze mięśnie pracują mocniej niż przy takim samym ruchu na powierzchni. Według opinii USA Fitness Association (USWFA), basen daje więcej korzyści zdrowotnych niż niejedna dyscyplina sportowa. Półgodzinne pływanie zużywa więcej tłuszczu, niż taki sam wysiłek trwający na lądzie. Jeśli będziesz sumienny w treningach, efektu odchudzania możesz spodziewać się już po paru tygodniach! Oprócz utraty kilku kilogramów zmieni się kształt Twojej sylwetki czy budowa mięśniowa oraz aspekty, takie jak wydolność oraz kondycja. Jeśli chcesz, aby Twoje treningi przyczyniały się do jak największej efektywności, warto skorzystać z doświadczenia trenerskiego, który poprowadzi Cię w taki sposób, aby założone efekty się spełniły. 

Dlaczego warto chodzić na basen?

Poruszanym w tym artykule celem jest osiągnięcie upragnionej wagi. Warto jednak zauważyć jak wiele dodatkowych korzyści niesie za sobą regularne uczęszczanie na basen. Pływanie to bowiem samo zdrowie! Pływanie na basenie to idealny wysiłek dla osób siedzących godzinami przed komputerem, którzy często narzekają na ból w okolicy kręgosłupa. Doskonale wpływa też na jakość naszej postawy. Obniża także ciśnienie krwi i zwiększa poziom wydolności serca. Dzięki pływaniu spada ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe, wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Taka regularna aktywność wspomaga także układ oddechowy. Jest to także doskonała forma aktywności dla osób otyłych lub z dużą nadwagą, ponieważ nie obciąża ona stawów tak jak np. ćwiczenia na siłowni czy bieganie. Oprócz aspektów zdrowotnych warto wspomnieć także o tych wizualnych – utrata wagi, ujędrnienie skóry czy zminimalizowanie cellulitu to z pewnością elementy, które doceni wiele z nas. Można by było tak wymieniać i wymieniać. Wolimy jednak przekładać teorię na praktykę, dlatego ochoczo zapraszamy na pływalnię i na naukę pływania z Move Akademia!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *