Zabawy w wodzie są niezwykle ciekawą formą wodnej rozrywki. Nadejście lata sprawia, że coraz częściej spędzamy wolny czas na kąpieliskach różnego typu. Czy jest to kryty basen miejski, basen w ogrodzie, morze czy jezioro – miejsce nie ma znaczenia, przebywanie w wodzie to po prostu czysta przyjemność! Aby urozmaicić czas w basenie, warto wprowadzić gry w wodzie, które sprawią, że zarówno dzieci, jak i dorośli zostaną pochłonięci doskonałą zabawą. Jeśli chcesz poznać najciekawsze zabawy w wodzie dla maluchów i nie tylko, zapoznaj się z poniższym tekstem. 

Gry i zabawy w wodzie

Pływanie, choć jest czynnością lubianą przez wielu, po jakimś czasie staje się najzwyczajniej nudne. W okresie wakacyjnym często spędzamy czas nad wodą, wraz z rodziną czy znajomymi. Nic więc dziwnego, że zarówno dzieciom, jak i dorosłym w pewnym momencie nudzi się pływanie kolejnej długości basenu czy pływanie w wodach otwartych. Co więc zrobić, aby wykorzystać lato w pełni i cieszyć się przebywaniem w wodzie jak najdłużej? 

Warto wówczas znaleźć czynności, które urozmaicą nam ten czas. Świetnie w tej roli sprawdzą się ciekawe gry i zabawy, dzięki którym możemy zająć sobie długie godziny, świetnie się bawiąc. Wprowadzenie takich czynności jest także świetnym elementem integrującym grupę, a pływanie w pojedynkę zmienia się w spędzanie wartościowego czasu z najbliższymi. Poznaj najciekawsze gry i zabawy w wodzie, nie tylko dla dzieci. 

Zabawy w wodzie dla dzieci i nie tylko

Zabawy w wodzie dla dzieci

Jako rodzice doskonale znamy problem, kiedy nasze pociechy po prostu nudzą się po chwili pluskania na basenie. Gry wodne zajmą ich uwagę na dłuższy czas, a równocześnie dostarczą im sporo frajdy. Dlaczego warto wprowadzać elementy zabawy podczas wyjścia na basen? Wzmagają one czujność i stymulują wszystkie zmysły. Dodatkowo takie zabawy wiążą się z ciągłym ruchem, co jest korzystne dla ich kondycji, koordynacji ruchowej czy zwinności. Wybór zabawy powinien być także uzależniony od wieku oraz umiejętności Twojego dziecka. Poznaj nasze propozycje gier w wodzie i wybierz te, które będą bezpieczne dla malucha. Basen może być istnym placem zabaw dla naszych pociech – musimy tylko delikatnie im w tym pomóc. Do tego zadania świetnie nadają się akcesoria do pływania, które urozmaicą dzieciom ten czas.

Poszukiwacz skarbu

W tej zabawie ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Rozrzuć wybrane przedmiotu na dnie basenu. Mogą to być zwykłe kamyki albo zabawki – wszystko, co nie będzie się unosiło na wodzie. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie i wyłowienie ich w określonym czasie. Ta zabawa sprawdzi się zarówno dla jednej osoby, jak i grupy dzieciaków (np. podczas zadania, kto znajdzie ich najwięcej). Do tej zabawy, niezbędne okażą się okulary do pływania dla dzieci dzięki którym maluch z łatwością odnajdzie skarby. To doskonała zabawa nawet dla najmłodszych należy wybrać jedynie dostosowaną głębokość basenu (np. brodzik).

Rekin

To zabawa dla grupy dzieciaków przypomina on grę w berka. Jedna osoba zostanie wyznaczona na funkcję rekina – to właśnie ona będzie goniła rybki, czyli resztę maluchów. Ostatnia schwytana osoba wygrywa. To prosta zabawa, a zapewniamy, że dostarczy frajdy pociechom na długi czas (w końcu każdy chce spróbować każdych sił i zostać rekinem).

Kto pierwszy!

Czy zwykłe wyścigi mogą być świetną i zajmującą czas zabawą dla dzieci? Oczywiście, że tak! Choć wydaje nam się to oklepana gra, warto wprowadzić do niej różne przedmioty. Załóżmy, że oprócz klasycznego pływania, każdy uczestnik zawodów musi korzystać z określonego ​​„środka transportu”. Może nam za niego posłużyć dmuchany materac, piankowa deska czy makaronik. Wygrywa ten, kto dotrze na ustaloną metę jako pierwszy. Jeśli Twoje dziecko nie ma towarzyszy do zabawy, może zdobywać własne rekordy – odliczaj do dziesięciu i obserwujcie, jak daleko dopłynie w tym czasie.

Jeśli Twoje dziecko nie potrafi jeszcze pływać bądź boi się przebywania w wodzie, takie propozycje, to dobry sposób na oswajanie się z nią. To idealne wprowadzenie np. przed rozpoczęciem nauki pływania z profesjonalnym instruktorem. Dzięki takim lekcjom możesz być spokojniejszym rodzicem w kwestii bezpieczeństwa w wodzie. 

Gry w wodzie nie tylko dla maluchów

Kto powiedział, że zabawa jest tylko dla dzieci? Jako dorośli pozwólmy sobie na odrobinę dziecięcej radości, szczególnie podczas urlopu. Najczęściej wybieraną formą zabawy w wodzie jest wodna siatkówka. Wielu z nas lubi jej wersję na boisku, jednak odbijanie piłki w wodzie to często wyzwanie. Świetnie sprawdzą się także paletki i odbijanie lotką lub małą piłeczką, do uzyskania rekordu wymian. 

Dla dorosłych lubiących wyzwania świetnie sprawdzą się sporty wodne – utrzymanie się na desce typu SUP wygląda niepozornie, a jednak opanowanie tej umiejętności może zająć nam chwilę, a przy okazji dostarczyć sporo zabawy. Śmiechu co niemiara da nam także rywalizacja w skokach do wody. Kryterium może być np. odległość skoku albo najzabawniejsza poza, wykonana podczas skoku. 

Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pływania, szczególnie jeśli decydujemy się na korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk, jezior czy mórz. Upewnijmy się, jak kształtuje się dno zbiornika. Chrońmy się przed ostrymi promieniami słońca i pod żadnym pozorem nie spędzajmy czasu w wodzie pod wpływem alkoholu.

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *