Klapki na basen, to niemal obowiązkowy element wyposażenia każdego pływaka. Kiedy dobieramy sprzęt na basen, większość z nas przykuwa niewielką wagę do wyboru klapek – niesłusznie. Odpowiednio dobrane klapki to zwiększone bezpieczeństwo i komfort! Nie wiesz czym kierować się podczas wyboru obuwia na basen? Jakie buty na basen wybrać dla swojego dziecka i jaki model zapewnia największe bezpieczeństwo? Poznaj nasze typy, by zakup klapek stał się łatwiejszy. 

Klapki na basen – dlaczego są takie istotne?

Temat wyboru klapek na basen często traktowany jest po macoszemu, a kiedy ich potrzebujemy, nasze wybory są przypadkowe. Komu nie zdarzyło się kupić w pośpiechu przypadkowych klapek w basenowym sklepiku, niech pierwszy rzuci kamień. Często zdarza się tak, że butów na basen nie posiadamy wcale.  

Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jakie obuwie na basen się zaopatrzymy. Dlaczego to takie ważne? – Ponieważ nieodpowiedni rodzaj klapek może okazać się niebezpieczny, a chodzenie w niedopasowanym obuwiu może powodować powstawanie otarć. Jak wszystkim wiadomo, klapki na basen to nieodłączny element stroju każdego pływaka, a ponadto przedmiot obowiązkowy na każdej pływalni. Aby nie dokonać przypadkowego zakupu w pośpiechu, wybierając się do sklepu warto wiedzieć, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę. 

W naszym cyklu opisaliśmy już wcześniej jak wybrać:

Jakie klapki wybrać na basen?

Uważasz, że wybór klapek na basen nie ma znaczenia? Nic bardziej mylnego. Podstawowym kryterium jest rozmiar. Dobierzmy klapki, patrząc na długość wkładki, ponieważ rozmiarówka producentów często się różni. Wielu z nas kupując klapki na basen, nawet ich nie mierzy – w końcu mamy je na stopach zaledwie paręnaście minut przed wskoczeniem do basenu. Dopasowanie do stopy jest jednak kluczowe, by but się nie ślizgał i nie spadał. Może to skutkować mniejszą stabilnością nogi, co zwiększa ryzyko wywrócenia się czy kontuzji. 

Jakie klapki na basen?

Klapki na basen – polecane modele 

Gdy wybieramy się na basen kryty, warto kupić klapki, które będą przewiewne i umożliwią naszej stopie schnięcie – odrzuć zabudowane modele. Często wybieranym fasonem są wszystkim znane tzw. japonki. Zwróć uwagę jednak na miejsce przyczepienia pasków – muszą być mocno osadzone w bucie, by nie wypadły i nie zagrażały zdrowiu naszych nóg. Cienkie paski japonek mogą jednak obcierać górną część naszych stóp. Choć tego typu klapek na rynku jest wiele, niełatwo znaleźć model japonek odpowiedni dla stopy.

Polecamy szczególnie klapki z szerokim, utrzymującym stopę paskiem, co zapewni bezpieczeństwo i komfort. Takie obuwie to gwarancja pewnego kroku, który nie grozi upadkiem. Warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są nasze klapki. Świetnie sprawdzą się modele wykonane z tworzyw sztucznych, które szybko będą schły. Wyborem na basen nie powinny być klapki typu Birkenstock. Zwróć uwagę także czy Twój model klapek posiada wyżłobienia na podeszwie, zwiększają przyczepność buta do podłoża. Zupełnie gładka podeszwa może skutkować poślizgnięciem się na śliskiej powierzchni np. w szatni na basenie. 

Klapki na basen dla dzieci

Choć dobór klapek jest istotny dla każdego, szczególną uwagę powinniśmy przykuć do dopasowania obuwia dzieciom. Jest to uwarunkowane tym, że bezpieczeństwo maluchów jest dla nas bardzo ważne – dobrze wiemy, że dzieciaki lubią brykać, dlatego tym większa powinna być nasza uważność. Jakie kryteria muszą więc spełniać klapki na basen dla dzieci? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek. 

Dobre dopasowanie do stópki – stopa dziecka jest w fazie kształtowania, dlatego ergonomiczne buty sprawdzą się w tym celu doskonale. Zwróć uwagę na to, czy bucik jest giętki – najlepiej jakby podeszwa była na tyle praktyczna, by dało się ją złożyć na pół. Nie przypadkowy powinien być także rozmiar, aby bucik nie spadł dziecku, ani nie powodowały otarć. 

Lekki materiał – materiał, z którego zrobiony jest but na basen, powinien być miękki np. wykonany z pianki. Dzięki temu stopy naszej pociechy nie będą się męczyły. Oczywiście, jeśli mowa o odkrytej pływalni, klapki nie będą długo na stópkach dziecka, jednak może być to przydatne np. podczas zabawy na odkrytym basenie np. w piaskownicy.

Antypoślizgowa podeszwa – antypoślizgowa podeszwa, zapewnia większą przyczepność oraz stabilność podczas poruszania się na mokrej nawierzchni. Dobrze znamy widoki, biegających maluchów po basenie. Tego typu podeszwa chroni je przed różnego rodzaju urazami. Stabilność stopy wzrośnie, jeśli wybierzesz model z dodatkowym zabezpieczeniem (paseczkiem) w okolicy pięty.

Przykuwające wzrok – często dzieci nie chcą nosić klapek. Aby je do tego zachęcić, warto wybrać ulubiony kolor malucha, lub motyw np. z bajki. Takie dopasowanie obuwia na basen pozwoli także w szybki sposób rozpoznać dziecku, które klapki są jego np. po skończonych zajęciach w grupie. 

Łatwe w czyszczeniu – Każdy rodzic z pewnością doceni aspekt łatwego czyszczenia butów swojej pociechy. Wybierz więc klapki wykonane z tworzywa sztucznego. 

Dlaczego klapki na basenie są obowiązkowe?

To, że posiadanie klapek jest zawarte w regulaminie każdego basenu, jest wiadome dla nas wszystkich. Na pływalni jednak często możemy zaobserwować osoby, które lekceważą ten nakaz i decydują się chodzić boso. Dlaczego jednak ochrona stóp jest aż tak ważna? Dobrze dobrane klapki to przede wszystkim zmniejszenie ryzyka poślizgnięcia się czy otarć. Takie obuwie chroni również nasze stopy przed groźnymi infekcjami, grzybicą czy innymi chorobami. Posadzki na terenie pływalni są często mokre, a powietrze ciepłe i wilgotne, co sprzyja rozwojowi bakterii. Aby się przed tym uchronić, weź pod uwagę nasze powyższe rady. 

Wiesz już jakie klapki wybrać? – zapakuj je do torby i zapraszamy na tory!

Zobacz również:

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *